Warning: Parameter 3 to botRokZoom() expected to be a reference, value given in /home/sakinnet/public_html/libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136
Zorunlu Eğitim 1+4+4+4=13

Bu yazı 2087. kez sizin tarafınızdan okunuyor.

IWIW megosztásStartlap kedvenchezGoogle könyvjelzőLink megosztása: Del.icio.usTwitterAjánlás a linkter.hu-raAjánlás a vipstart.hu-raFacebookDiggAjánlom a GururaBlogtér ajánlás
(0 oy, ortalama 0 de 5)
Köşe Yazıları - Köşe Yazılarım
Yazar Ramazan SAKİN   
Pazar, 15 Ocak 2012 00:34

zorunlu_egitim_13_yila_cikiyor_1

Konuyla ilgili görüşlerimi yazmadan önce bu işin uzmanları fikirlerini yazar diye bekledim. Ancak bu bekleyiş uzayıp gidecek gibi görünüyor. Bir kaç kısa görüşten öteye geçmeyen ve suya sabuna dokunmayan ifadelerden öteye gitmeyen yorumla olay geçiştirildi. Başlıktan da anlaşılacağı üzere “Eğitim Sistemi”nden bahsediyorum.
Hepinizin malumudur; zorunlu eğitim 1+4+4+4=13 yıla çıkartılıyor. Aslına bakarsanız buna pekte şaşırmamak gerekli. Gücü elinde tutanların en çok değiştirdiği sistem eğitim sistemi olsa gerek. Değişimler olumlu yönde olduğunda her zaman iyi olmasına rağmen eğitim uzun soluklu bir iş olduğundan daha dikkatli olmak gerekir. Malum altmış sekiz programı rayına oturana kadar bir kırk yılı devirdi.

Tamamlandı dendiğinde ise miadı dolmuştu ve değişmesi gerekiyordu. Cesur bir kararla değiştirildi. Peki değişti de ne oldu? Kocaman bir hiç… Çünkü sınav sistemi aynen korunduğundan dolayı ülke genelinde hala yüzde seksen beş eski müfredat uygulanmakta.

 

Gelelim yeni değişikliğe:
1+4+4+4=13 ne anlama geliyor? 1’in anlamı malumunuz okul öncesi eğitim. Ana baba çalışınca, çocuklarını ya bakıcılara verecekler ki veriyoruz zaten. Neden veriyoruz? Apartman dairelerinde oturmak, çocuklarımızın geleceğini, gelişimini ve dolayısı ile aile olarak geleceğimizi karartan bir MEDENİ gelişimdir. Eskiden, anne baba çalışıyorsa, çocuklarımıza, bizim anne babalarımız bakardı. O da kalmadı artık. Şimdi kreşler var, ya da bakıcılar. Kreşler, çocuklar için tımarhaneden farksızdır. Bakıcıları anlatmaya gerek var mı? Biz Türklerin gelir düzeyi gittikçe düşmekte ve mecburen karı koca çalışmaktayız. Ya çocuk yapmayacağız, ya da bakıcı veya kreşlere vereceğiz. Yani hazırlık sınıfı fazla zararlı görünmüyor. Ama çocuğun sokakta alacağı eğitimi vermeden okul hayatına atmış oluyoruz. Bu iyi olmasa da mecburuz. Çok yakın bir gelecekte ise bu 1 sanırım yalnızlıktan sıkılıp 2 olacaktır. Kreş + Anaokulu şeklinde şimdilerde bile bir çok ailenin uyguladığı gibi.
İlk 4’ ise hangi pencereden baktığınıza bağlı göreceli bir durum. Kimine göre İmam Hatiplerin önünü açmak için hazırlanmış bir kılıf. Kimine göre Meslek Liselerinin önemini artırmak…
Ben olayın siyasi boyutuna girmeyeceğim. İşin bu yönü siyasileri ilgilendirir. Bir eğitimci olarak ben olayın pedagojik yönüyle ilgileniyorum. Bu mesleğin içinde olan birisi olarak bu yeni uygulamanın uygulanmasında binalar ayrılması kaydıyla faydalı olacağına inanıyorum. Günümüzde uygulanan sistemde Birinci sınıf öğrencisi ile sekizinci sınıf öğrencisi bir arada. Birinci sınıf öğrencisi sekizinci sınıf öğrencisinden çoğunlukla olumsuz yönde etkileniyor. Bazen şiddete maruz kalıyor. Bazen sokak kültürünün en olumsuz davranışlarını ve söylemlerini sosyal öğrenme yoluyla öğreniyor, hatta öğrenmekle kalmayıp davranış biçimi haline getiriyor. İşte tehlike burada başlıyor. Okul çeteleri, sokak çetelerinin oluşması burada başlıyor. Yeni uygulama ile ayrı fiziki mekânlarda eğitim öğretim gördüklerinde bu olumsuzluk ortadan kalkacaktır. En azından birbirine yakın yaştaki çocuklar kendi akranlarıyla eğitim görme imkânı bulacaklardır.
Gelelim ikinci 4’e. Esas mesele burada başlıyor sanırım. Öğrencilerin kaderinin çizileceği koca bir dört yıldan bahsediyoruz. Eğer bu bölümde doğru yönlendirmeler yapılırsa ileride ne SBS ne YGS’ye ihtiyaç duyulacaktır. Yalnız burada öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri, yöneticilerin idarecilik kabiliyetleri ve velilerin duruşu çok önemli. Yıllardır olduğu gibi; “Senin çocuğun meslek lisesine gitmeli” dendiğinde, “Benim çocuğum geri zekalı mı” mantığı devam ederse bu sistem iflas eder. Bunun dışında adam kayırmacılıkla lisans diplomalı işsizler ordusuna katkı sağlamakta işin iflasına yardımcı olur. Bu bölümdeki dört yıl çok iyi değerlendirilmeli, öğrenci çok iyi gözlenmeli ve dördüncü yılın sonunda öğrencide akademik gelecek görünüyorsa akademik gelişim yönlendirmesi yapılmalı. Eğer öğrenci sanatsal anlamda gelecek vaat ediyorsa sanatsal anlamda yönlendirme yapılmalı. Yok, öğrenci mesleki anlamda bir kabiliyeti varsa, kabiliyeti doğrultusunda bir meslek lisesine yönlendirilip bir an önce hayata hazırlanarak hem sevdiği hem de başarılı olacağı bir meslek sahibi yapılmalı.
Son 4’e geldiğimizde ise bu bölüm hepimizin bildiği lise kısmı oluyor. Önümüzdeki yıllarda düz liseler kaldırılacak. Düz liselerin tamamı Anadolu Lisesi yapılacak. İşte işin bu kısmına dikkat edilmeli. Bugün birçok önemli holding ücretsiz Özel Meslek Liseleri açıyorlar. Hem de bütün öğrencileri ücretsiz okutuyorlar. Bunun en önemli sebebi ülkemizde maalesef kalifiye eleman eksikliği. Büyük holdinglerde kendi kalifiye eleman eksikliğini kendi açtıkları bu okullardan karşılıyorlar. İşte bu yüzden acilen ülkemizdeki meslek liselerinde uygulanan köhne sistemin ve uygulamaların acilen yenilenmesi ve çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekle sokulması gerekli. Tedavülden kalkmış mesleki bilgiler yerine güncel mesleki bilgiler ve uygulamalar devreye sokulmalı. Böylece toplumdaki Meslek Liseleriyle ilgili olumsuz yargıda ortadan kaldırılmalı. Düz liselerin ise sadece tabelasını değiştirerek statü değişikliğine gidilmemeli. Eğitim kalitesi, fiziki yapı kalitesi ve teknik donanım kalitesi artırılmalı. Diğer yandan bu yeniliklere uyumlu öğretmenler eğitim sisteminde hak ettiği değeri bulurken, öğretmen! unvanını tesadüfen almış kişilerde sistemin eğitim dışındaki yerlerinde görevlendirilmesi gerekli. Velilerinde öğretmene bakıcı dadı gözüyle bakmaktan vazgeçip çocuklarının geleceğini şekillendiren şahsiyetler olarak bakması gerek.
Sistem kesinleşip detayları ortaya çıkınca daha detaylı bir yazıyla karşınızda olmak dileğiyle…

Gerçek Eğitim, Kendinden En İyiyi Vermekten Geçer.    M. GANDHİ!
İlgili Haberler:
Yeni Haberler:
Eski Haberler:

  JP-Bookmark