Warning: Parameter 3 to botRokZoom() expected to be a reference, value given in /home/sakinnet/public_html/libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136
Joomla! 1.5 Son Sürüm 1.5.20 Türkçe

Bu yazı 2191. kez sizin tarafınızdan okunuyor.

IWIW megosztásStartlap kedvenchezGoogle könyvjelzőLink megosztása: Del.icio.usTwitterAjánlás a linkter.hu-raAjánlás a vipstart.hu-raFacebookDiggAjánlom a GururaBlogtér ajánlás
(0 oy, ortalama 0 de 5)
Joomla Paylaşımları - Sürümler
Yazar Administrator   
Pazartesi, 16 Ağustos 2010 22:42

Joomla! 1.5.20 [senu takaa] kararlı sürümü yayınlandı.
Joomla! henüz 2 gün evvel çıkan sürümdeki bazı güvenlik sorunları sebebiyle yeni güvenlik sürümünü yayınladı. Güvenlik sebebiyle bu sürüme geçmelisiniz. Sürüm güncellemek son derece kolaydır.


Kısaca Sürüm Notları

Alıntı:
GÜVENLİK
Joomla! 1.5.19 adreslerinde bulunan bir güvenlik sorunu sebebiyle düzeltme yapıldı.

Detayları Güvenlik Merkezine giderek öğrenebilirsiniz.


Düzeltme ve Geliştirmeler:
-

Çevirisi
Aytuğ Halil AKAR - CMSTÜRK

Ayrıca 1.5.9 sürüm dilinde geri bildirimde bulunan djalpha rumuzlu üyemize -tüm kullanıcılarımız adına- teşekkürlerimizi sunarız.


Joomla! 1.5.20 Türkçe İNDİR ( 6,70 MB )

Tam Sürüm Türkçe.
Özellikle Türkçe Alias çözümü ve örnek veri geliştirmesi için doğrudan bunun kurulması önerilir. 


1.5.20 Dil Kurulum ve Güncelleme Paketi
(Sadece CMSTÜRK dışında başka TR paket kullananlar
ve Orijinal EN sürüm kullananlar için
Site ve Yönetim Merkezi dillerini bir arada kurarak eskileri günceller.
Eklenti olarak kurulur.
Mevcut kurulu dil paketiniz bunu kurmaya engel değildir.)

 
1.5.x Türkçe Sürüm Duyurusu:
CMSTÜRK olarak daha evvel Joomla! 1.5 Kararlı Sürüm yayınlandığı günün akşamında sunmayı planladığımız ama bir kaç defa dile getirdiğimiz şekilde Çeviri Partnerine öncelik verme kararı aldığımız Türkçe paketimizi, 1.5 sürümlerin önemli bir adımı olan 1.5.5 ile yayınlamış bulunuyoruz.

Bu paket çok da uzun olmayan bir çalışma ile ekip olarak hazırlandı. Çalışma süresinin uzun olmamasına rağmen çeviri tecrübemiz ile yine en yetkin Joomla! Türkçe paketini sizlere sunduğumuzu düşünüyoruz. Bununla beraber ilk 1.5 Türkçe yayınımız olduğu için sizlerin de desteğini bekliyor, hataları rapor etmenizi rica ediyoruz.

Bu her ne kadar tevazu ile sunduğumuz Türkçe sürüm olsa da bazı hoş geliştirmeler göreceksiniz. Örnek verilerin daha iyi düzenlendiğini ilk kurulumda farkedeceksiniz. Ayrıca Türk kullanıcıları için vazgeçilmez olan Türkçe Alias uygulama eki de kurulumda etkinleştirilmiş olarak gelecek ve SEF adreslerinizde Türkçe karakter sorunu yaşamamanız sağlanacak.

Türkiye'nin en çok dağıtılan Joomla! Paketlerinin iyileştirilmesi için Türkçe hatalarını bildirmeniz büyük bir fayda sağlayacaktır.


Sürüm Yükseltme Şekli

  • Tam sürüm ile dizin güncellemelerinde 'installation' dizini kullanılmaz. FTP'den güncelleme için tam sürümü gönderirken 'installation' klasörünü ayırmayı unutmayın.
  • Geçiş Yaması ile güncellemelerde Türkçe Rumuz eklentisi gelmemektedir. Türkçe Rumuz eklentisi sadece yeni kurulumda kurularak etkinleşmektedir. Mevcut siteniz CMSTÜRK paketi ile kurulmadıysa, güncellemeden sonra Türkçe Rumuz eklentisini kurarak SEF adreslerde Türkçe Karakter sorunlarından siz de kurtulabilirsiniz.
  • Tam Sürüm paketimizi güncelleme maksatlı kullananlar Türkçe Rumuz uygulama ekini kurmak için önce plugins klasöründeki turkish.php ve turkish.xml dosyalarını silmeliler. Bu dosyalar kurulumda veritabanı komutları ile tanıtılmaktadır ve paketi yeni kurulum için kullanmadığınız takdirde çalışmaz.
  • Dizin güncellemeleri kullandığınız eklentileri ya da verinizi yitirmenize sebep olmaz. Ancak Joomla! dışı bir uygulamayı (forum vb.) Joomla! ile bütünleştirmek için kullandığınız köprüler varsa bunları güncellemeden evvel pasif konuma almalısınız.
  • Kod seviyesinde müdahale ederek değiştirdiğiniz çekirdek dosyalar var ise dizin güncellemesinde bu değişiklikler kaybolacaktır. Joomla ile gelmiş ya da hazır olarak indirilip eklenmiş hiç bir uygulama dizin güncellemelerinde kaybolmaz.
  • Veritabanı güncellemesi yapılmamaktadır. Tablo yapılarında bir değişikliğe gidilmediğinden, yeni tablolar eklenmediğinden böyle bir değişiklik söz konusu değildir.
  • Her hâlukârda güncelleme yapmadan evvel sitenizi muhakkak yedekeleyiniz. Önemli işlemler öncesi yedekleme tedbirini alışkanlık haline getiriniz.

Joomla! 1.5 Dersler

Kaynak: www.cmsturk.net  JP-Bookmark