Warning: Parameter 3 to botRokZoom() expected to be a reference, value given in /home/sakinnet/public_html/libraries/joomla/event/dispatcher.php on line 136
(DOCMAN) Download Bileşeninin Kullanımı (Görsel Anlatım1)

Bu yazı 3419. kez sizin tarafınızdan okunuyor.

IWIW megosztásStartlap kedvenchezGoogle könyvjelzőLink megosztása: Del.icio.usTwitterAjánlás a linkter.hu-raAjánlás a vipstart.hu-raFacebookDiggAjánlom a GururaBlogtér ajánlás
(0 oy, ortalama 0 de 5)
Joomla Paylaşımları - Bileşen Tanıtımları
Yazar Administrator   
Pazartesi, 16 Ağustos 2010 22:47

Bu anlatımımızda sizlere Joomla ile kullanılan en popüler download bileşenlerinden Docman’ın kurulum ve kullanımına dair tüm aşamaları tek tek anlatacağız. Şimdi kurulum aşamasından başlayıp sırasıyla diğer ayrıntılarına bakalım.

Daha önceden bilgisayarımıza indimiş olduğumuz com_docman_1.4 yükleme paketini “Gözat” butonuyla bulduktan sonra “Upload File & Install” butonuna basarak yükleyelim.

Bileşenimiz yüklendiğinde böyle bir pencere karşınıza gelecek ve işaretlemiş olduğumuz “Add Sample Data” yazısına basarsak, bu bileşenin kullanımını kolaylaştırmak için örnek bir veri yüklenir ki bu bileşeni daha önce kullanmamış olan kullanıcılar için bunu uygulamak bu bileşenin kullanımını kolaylaştıracaktır. Tıklayalım.

Resimde işaretlenmiş olduğu gibi, örnek verinin kurulduğuna dair bir yazı çıkıyor ve alt tarafta da Docman bileşeninin menü öğelerini görmekteyiz. Bu menü öğelerini tek tek ele almadan önce bu bileşenimizin türkçe dil dosyasını yükleyelim ve bundan sonraki aşamalarında türkçeleşmiş haliyle devam edelim. Bu bileşeni türkçeleştirme için indirmiş olduğumuz türkçe dil paketini nasıl yükleyeceğimizi de kısaca anlatalım.Versiyonumuza uygun olan ve indirmiş olduğumuz turkish_docman zipli dosyasını açalım ve içindeki dosyalara bakalım.İçerisinden bize lazım olan iki klasör çıkacaktır, resimde gördüğünüz gibi bu klasörlerden “language” isimli klasörü ftp yardımıyla sitemizin dosya dizinine bağlanıp komple klasör halinde /administrator /components /com_docman / dizinine atalım, ftp programı bizi uyaracaktır (üzerine yazılsınmı şeklinde) ve o uyarıyı kabul edip klasörü var olan klasör içine atalım. Ardından “themes” isimli klasörüde yine aynı şekilde klasör halinde /components /com_docman/ içine atalım yine üzerine yazılmasını kabul etmek için bir uyarı çıkacak, onu da kabul ettikten sonra bu işlemi de tamamlamış olacağız ve yönetim paneli üst menüsünden Docman bileşenine tekrar girdiğimizde bileşenimiz tükçeleşmiş olacak.Resimde görüldüğü gibi bileşenimiz türkçe oldu ve sırasıyla anlatabilmek adına menü öğelerini numaralandırdık, şimdi sırasıyla bu menü öğelerine ve görevlerine bakalım.10 - Ayarlar -Bileşenimizi kullanmak için öncelikle ayarlar menü öğesinden başlamak ve bu ayarları yapıp diğer aşamalara ondan sonra başlamak daha uygun olacağından anlatımın bundan sonraki aşamaları numara sırasından çok gereklilik üzerine olan sırayla anlatılacaktır. Panelden bu menü öğemize tıklayarak ilgili öğenin yönetim alanına gidelim:Buradan tüm Docman temel ayarlarını yapılandırabileceğimiz ve sistemimizin ayarlarını yapabiliriz. Bu bölümde de 5 ayrı sekme ve her birinin kendine has ayarları bulunmakta, bunlara sırasıyla bakalım:

a) Genel

1 - Şu an için kullanılan Docman sürümünün ne olduğunu gösterir.

2 - Site kullanıcılarımızın yükledikleri veya onların kullanımı için bizim yükleyeceğimiz tüm dosyaların hangi dizinde olduğunu buradan görmektesiniz, isterseniz bu dizini değiştirebilir ve yükleme klasörü olarak belirleyebilirsiniz, şu an için bu şekilde bırakmanız uygundur.b) Ön Sayfa

1- Bu seçenek dosyaları ekleyip sitenizden yayınlamaya başladığınızda eğer buradan “Hayır” seçilirse bu download bölümüne giremezler, genellikle sitenizi güncellemekte veya ihtiyaca göre bölüme girmeyi kapatmak istediğinizde bunu yapabilirsiniz. Bu haldeyken sadece sitenizdeki yöneticiler veya özel üyeler girebilir dolayısıyla kapalı olur.

2- Gösterilecek dosyaları buradan istediklerinizi silebilir veya yenileri ekleyebilirsiniz yeni bir dosya tipi eklemek için arada “I” çizgisinin olması gereklidir. Burada tanımlanan uzantıların dışında dosyalar gösterilmez.

3- Bir sayfa içinde kaç tane dosya gösterilmesini istiyorsanız onu belirteceğiniz alandır.

4- Dosyaların nasıl sıralanacağını belirlersiniz, dosyalar ister dosya adı ile, ister ekleme tarihi ile, isterseniz de dosyaların tıklanma sayısına göre buradan sıralama şeklini belirleyebilirsiniz.

5- Kullanıcı grubuna dahil olan site kullanıcılarınız için o grup içinde tartışılması açısından (dosyanın) her öğeye bir e-posta adresi eklenir.

6- Eklenen dosyaların görünümünde yanlarında gösterilecek ikon’un boyutlarını buradan ayarlarsınız.

7- Temanızda varolan ve gereksiz olan beyaz alan şeklindeki boşluk veya kodları temizlemek için kullanılır bu özellik trafiği biraz azaltır ve alanın büyüklüğüne göre sayfalama hızı artar.

8- Eklenen dosyaların yanında “Yeni” şeklinde bir ibare belirir, buradan bir dosyanın kaç gün yeni sayılabileceğini belirlersiniz

9- Hot yani çok tercih edilen ve çok indirilen dosyaların yanında bunu tanımlayan “Hot” ibaresi belirir, ilgili dosyaların kaç gün “Hot” sayılacağını da buradan belirleyeceksiniz.

10- Eklenen dosyalar kendilerine has lisanslar içerebilirler, bu durumda lisanların gösterimini buradan aktif edebilirsiniz.

11- Döküman ve kategorilerin tanımlanmasında Docman ile uyumlu olan sitenize ait mambotları gösterebilmeniz için (etiketlerini eklemek suretiyle) bunu aktif edebilirsiniz.

c) İzinler1- Ziyaretçilerin bu bölümden ne şekilde faydalanacaklarını ayarlamanızı sağlar.

2- Bu bölüme kullanıcıların dosya veya resim yükleyebilmeleri için özel ayarları içerir, kullanıcı seviyelerine göre bu ayarları yapabilirsiniz.

3- 4- Bu bölüme dökümanların eklenmesi sonucunda mutlaka onaylanması ve yayınlanması gerekir aksi halde bu bölüme eklenen öğeler gözükmezler, bu sebeple bu alandan kimlerin bu yayınlama ve onay işlemini yapabileceğini seçebilirsiniz. İsterseniz tüm yetkiyi sadece site yöneticisinde bulundurabilirsiniz ki güvenlik içinde uygun olanı budur.

5- Bu alandan, istenirse belirli gruplara (kullanıcı) dosyaları ve dökümanları görüntüleme ve indirme yetkileri tanımlayabilirsiniz. Az ileride geleceği üzere istenirse bu yetkiler joomlanın standart üye gruplarına göre düzenlenebilir, istenirse dcman’ın kendi içindeki kullanıcı grupları ile ullanılabilir.

6- Görüntüleyen ve sağlayıcı olarak bu döküman veya dosyaların hemen üzerinde hangisinin adının geçeceğini belirleyebilirsiniz.

7- Bu bölümde bakım yapma yetkisini hangi kullanıcı grubuna ait olacağını belirleyebilirsiniz.

8- Bu bakımın kim tarafından yapıldığını yazma şeklini buradan belirlersiniz.

9- Buraya kadar olan kullanıcı ayarlarını da kapsamak suretiyle tüm kişisel yetkilendirmelerin durumunu buradan ayarlayabilirsiniz.

10- Dosya ve dökümanları oluşturanların bu oluşturdukları dosyalar üzerindeki tasarruflarının bundan sonrası için ne olabileceğini buradan belirleyeceksiniz.

11- Az önce değindiğimiz gibi, bu alandan istenirse docman, istenirse joomlanın kendi kullanıcı gruplarıyla uygun şekilde çalışabilmesini ayarlayabilirsiniz.

d) Yükleme1- Kullanıcı gruplarına göre bu bölüme kişilerin dosya yükleme şekillerini belirlediğiniz kısımdır, burada yapılan ayarlamalar yneticiyi bağlamaz, yönetici her şekilde yükleme yapabilir, buradaki ayar diğer grupları kapsamaktadır.

2- Bu kısıma, megabayt (MB) cinsinden yazdığınız rakam azami yükleme yapılabilecek dosya boyutunu belirler

3- Eğer yüklenen dosyalar, dosya dizininde mevcut ise, eskisinin üzerine yazılmasına yetki verilip verilmeyeceğini ayarladığınız kısımdır.

4- Yükleme yapılabilecek dosya türlerinin uzantılarını buradan belirlersiniz, ister yeni bir tane ekler, ister varolanı kaldırabilirsiniz.

5- Burada yapılacak “Evet” seçimi hemen üstteki ayarı pasif hale getirir ve kullanıcılar her türden ve her uzantıdaki dosyaları yükleyebilirler (tavsiye edilmez)

6- Bu seçenek eğer “Evet” olarak işaretlenirse, kullanıcıların ekledikleri dosya isimleri eğer büyük harflerden oluşuyorsa bu isimleri otomatik olarak küçültürler yani “DOSYA.zip” şeklinde olan ve eklenen bir dosyanın adı otomatik olarak “dosya.zip” haline getirilir.

7- Genel olarak bu tip yüklemelerde dosya isimleri boşluk içermez ama siz buradan isterseniz aralarında boşluk içeren dosyaların alımını kabul de edebilirsiniz, açılır kutucuktan diğer seçimler olan ve boşluğu gerekirse alt çizgi yan çizgi şeklinde otomatik doldurulmasını da sağlayabilirsiniz.

8- Burada belirteceğiniz uzantılar kullanıcıların yükleme yapmasını engeller (sadece o uzantıdaki dosyaları) bu seçenek genel olarak güvenlik içinde çok iyi bir uygulamadır ve kullanılmalıdır.

e) Güvenlik1- Anti-leech sistemi, sizin sisteminizdeki dosyalara direk link verilerek başka sitelerden indirme yapılabilmesinin önüne geçen, ve izin verilen bir sunucu olup olmadığını denetleyen çok faydalı bir uygulamadır ve “Evet” olarak seçili olması başka sitelerden direk erişimi engeller ve sitenizin trafiğini de korur.

2- Eğer anti-leech sistemi aktifse ancak, kendi sunucunuz dahil daha bir çok sunucuya ayrı izinler verebilirsiniz, izin veilecek hostları aralarında dikey çizgi olacak şekilde bu alana girebilirsiniz, “Localhost” ise sizin kendi sunucunuzu niteler.

3- Bu ayar sitenize ulaşan kullanıcıların, ip, zamanı, tarihi vb… bilgileri tutmakta kullanılan istatistik bilgisidir , bu bilgiyi “Evet” olarak seçerseniz veritabanında tutacağından artı bir yük getirecektir.

4- Uzak sunucudan verilen linklerin kullanıcılardan gizlenmesini sağlamak için “Evet” seçilir ancak bu dosyayı ekleyenleri etkilemez.

Buraya kadar olan anlatımımızda, Docman’ın tüm genel ayarlarını yapmış olduk bu bölümde yaptığımız değişiklikleri ve ayarları kaydetmek için bulunduğunuz bölümde hemen üst taraftaki “Kaydet” butonuna basmayı unutmayın.Artık sırasıyla diğer aşamalara gözatalım. Tıpkı joomlanın kendi içerik yönetim sisteminde olduğu gibi dosyaları ekleyebilmek için öncelikle elimizde bir bölüm/kategori veya bunlara bağlı alt kategoriler olmalı ki, bu bölümlere dosyaları ekleyebilelim yada ekletebilelim. İşte bu aşamdan sonra bu adımların nasıl uygulanacağını göreceğiz.Docman ana menüsünden 5 no’lu menü öğemiz olan “Kategoriler” menü öğesine tıklayarak ilgili yönetime gidelim.Docman bileşenimizi yükleren son aşamasında “örnek veriyi kur” linkine basıp kullanım rahatlığı için ve bize yol göstermesi için örnek veriyi kurmuştuk, bu bölüme girdiğimizde üç tane otomatik olarak oluşturulmuş kategoriyi görüyorsunuz. Burada yeni bir kategori açmaktansa varolan kategoriyi düzenlersek hem daha anlaşılır hem daha hızlı olur düşüncesiyle bu alandaki “Sample Category” isimli kategorinin resimde işaretlendiği gibi üzerine tıklayıp ayarlarına ve nasıl oluşturulduğuna bakıp gerekli düzenlemeyi yapalım.Bu kategorimizin adını “Sample Category” şeklindeyken resimdeki gibi ilgili yerlere farklı isimler vererek kategoriyi yeniden düzenledik. Gayet açık olmasına rağmen işaretli alanları tek tek açıklayalım.

1- Kategorinize ait başlığı yazacağımız alan

2- Kategorimizin eğer istersek farklı bir alt başlık yazabileceğimiz alanı

3- Üst olarak en üst düzey seçildiğinde bu kategormiz bir ana kategori olmuş olur, eğer daha önce oluşturmuş olduğumuz bir kategori varsa ve bu kategorimizi o varolan kategorinin bir altına eklemek istersek o zaman o bölümden ilgili kategoriyi seçeriz, bunu da ileriye doğru tekrar göreceğiz, şimdi biz bu kategorinin ana kategori olduğunu varsayıp devam ediyoruz.

4- Eğer kategorimizin içine bir resim eklemek istersek bu alandan ilgili resmi seçebiliriz, bu alanda istediğimiz resimleri çıkarabilmek için resimlerin, joomla ana dizini içindeki “images/stories/” klasörüne ftp veya joomlanın media yöneticisi yardımıyla atmış olmamız lazım.

5- Bu eklenecek resmin konumunu belirlemek için kullanabilirsiniz

6- Buradan da kategorimizi istediğimiz sıralamaya almak için kullanacağınız kısımdır.

7- Bu kategoriye ulaşımı (kullanıcı grubu olarak) seviyelerden değiştirebiliriz, bunu kullanmasanızda daha önce ayarların anlatımında zaten docman içinden de ayrıntılı olarak yapabiliceğimizi görmüştük.

8- Bu kategorimizi hemen yayınlamak ve ulaşılabilir olmasını istiyorsak “Yayınla” seçeneğini işaretleyebiliriz.

9- Kategorimizle ilgili eğer ihtiyaç varsa bir tanımlama yazabiliriz, bu editörü kullanarak gelişmiş tanımlamalar da oluşturabilirsiniz. Bu alandaki işlemimizi yaptıktan sonra bulunduğumuz yerde hemen üst, sağ tarafta “Kaydet” butonuyla işlemimizi kaydedelim.Kaydettikten sonra tekrar docman bizi kategori yönetimine götürecek.

Resimde gördüğünüz gibi “Sample Category” isimli ana kategorinin adını değiştirince varolan üç tane kategorinin bağlantıları da değişti, şimdi bu düzenlediğimiz kategorinin altıdaki diğer kategoriyi düzenleyelim, ama bunu da daha önce biraz değindiğimiz gibi bir alt kategori olarak düzenleyelim. Resimde gösterildiği gibi 2. kategoriyi tıklayalım.Buradaki tüm işlemlerimizde bir önceki kategori düzenlemesinde olduğu gibi olacak, tek fark resimde gösterildiği gibi, bu yeni düzenleyeceğimiz kategori ir ana kategori değil “Bilgisayar” kategorisine bağlı olacak bir alt kategori olan ve ismini “Duvar Kağıtları” dediğimiz kategorimiz olacak. Bunu yapmanın yolu hangi kategoriye alt kategori olarak bağlayacaksak “Üst Kategori” olarak “Bilgisayar” seçiyoruz ve yine bulunduğumuz yerde üst taraftaki menüden “Kaydet” diyerek işlemi tamamlıyoruz.Ve tekrar otomatik olarak kategori yönetimindeyiz.“Ekle” butonuna basarak düzenleme de anlattığımız şekilde yeni bir kategori veya alt kategori oluşturabilirsiniz. Böylelikle kategoriler hakkında anlaşılmayan bölümün kalmadığına inanıyoruz. Bundan sonrasında sizler dilediğiniz adar kategori ekleyebilir ve bunların altında dosyalar yayınlayabilirsiniz. Zaten bundan sonra anlatımımıza dosyaların nasıl ekleneceği konusuyla devam edeceğiz.Docman panelinden “Yeni Dosya” menü öğesine tıklayalım ve ilgili yönetim alanına gidelim.Karşımıza “Yükleme Sihirbazı” geliyor, burada üç çeşit yükleme özelliğini görüyoruz, yüklemek istediğimiz tipi seçiyoruz, örneğimizde “Bilgisayarınızdan bir dosya yükleyi” seçeneğini seçili yapıp “Sonraki” butonu ile devam edelim.Bu alandan “Gözat” butonu ile bilgisayarımızda yüklü bir dosyayı seçeceğiz ve yüklemeye çalışacağız.Dosyamızı seçip yüklemeye hazır hale getirdik, “Kaydet” butonu ile yükleme işlemini başlatalım.Hemen üstte, resimde de gördüğümüz gibi yükleme işlemi başarıyla sonuçlandı ve altta 3 tane ayrı seçenek daha geldi.

1- Yüklenen bu dosyayı kaydetmek ve download bölümüne almak için dosyanın özelliklerini ve açıklamasını yazacağımız alana gitmek için

2- Bir başka dosya daha yüklemek için

3- Yüklenen dosyaları (tüm dosyalar) görmek için

Burada, 1. seçeneği tıklayıp devam ediyoruz ve dosyamızı bir dökümana bağlayacağız.Döküman bilgilerinde yüklemiş olduğumuz bu yeni dosyaya bir dökümanı bağlayacağız ki kullanıcılar bu dosyaya ulaşabilsinler.

1- Bağlantı için (bu dosyaya) bir isim belirliyoruz, bu download bölümünde görünecek ismi olacak.

2- Daha önce oluşturmuş olduğumuz kategorilerden dosyamız için uygun olanını seçiyoruz.

3 - 4- Dosyayı yayınlamak için “Onaylandı” ve “Yayınlandı” kısımlarını işaretliyoruz, eğer dosyayı hemen yayınlamak istemiyorsak o zaman sadece onaylamamız yeterlidir, daha sonra tüm dosyaları izleyeceğimiz alandan da yayına sokabiliriz.

5- Bu dosyamız için bir tanımlama bilgisi oluşturabiliriz.Bu bölümde, biraz aşağıya iniyoruz ve diğer işlemlerimize bakıyoruz:

Bu kısımda da karşımıza dört sekmeden oluşan ve dökümanımızla yüklediğimiz dosya arasındaki bağlantı için diğer ayarların neler olduğuna sırasıyla bakalım.

a) Döküman

1- Eğer yüklenen dosya ile ilgili bu dökümanımıza bir küçük resim eklemek istersek bunu buradan seçiyoruz, daha önce de belirttiğimiz gibi bu alandaki resimleri joomla dizininde “images/stories/” dizini içine atarsak bu yeni eklediğimiz resimleri seçme imkanımız olacaktır.

2- Dosyamızın ismi otomatik olarak o bölüme geliyor, yoksa bu kısımdan seçiyoruz.

3- Dosya eklenme tarihi hakkında bir düzenleme yapmamız gerekirse bu alandan yapabiliriz.

4- Eğer dosyamız uzak bir sunucuda olsaydı buraya linkini girmemiz gerekecekti, şimdi boş bırakıyoruz

5- Dosyanın bulunduğu ana sitesinin adresi veya dosyanın üretici linki buraya girilebilir, burayıda boş bıraktık.b) İzinler

İzinler sekmesinden de bu dosyamıza erişim hakkında çeşitli düzenlemeler yapabiliyoruz.

1- Bu dosyayı sadece görüntülemek için hangi grupların izinli olacağını belirleyebiliriz, “Herkes” seçili olması durumunda bu bölüme giren herkes görür ama indirebilmeleri için yeterli değildir.

2- Dosyayı sağlayan kişi adı buradan değiştirelebilir/düzenlenebilir.

3- Dosyayı ekleyen ve son güncelleyen kısmında eğer bir başkası siteye dosya yüklemişse veya yüklü dosyayı düzenlemişse burada otomatik olarak onun adı görülür, az önce biz site yöneticisi olarak yüklediğimiz için bizim “Admin” olarak adımız geçiyor.c) Lisans

Lisanslar, dosyaların yayınlanması hakkında veya direk dosyanın kendi üretici lisansına ait olan açıklama ve kullanım şartlarını içeren açıklamalardır. Buradan, eğer bu dosyanın bir lisansı varsa ve yayınlamak istiyorsak (yükleme esnasında lisansı okumaları gerekecek) buradan ilgili lisansı seçebiliriz. Lisanları ayrı bir menü öğesi olan “Lisanslar” kısmından ayarlayabilirsiniz, daha sonra dökümanın bu bölümünden o hazırlanan lisansı seçmemiz yeterlidir.

1- Lisansı seçeceğimiz alan

2- Bu dökümana bağlı olan dosyayı indirmek isteyen kullanıcılara, önceden gösterilmesini sağlamak için “Evet” seçilir. Yükleme aşamasında göstermek için “Hayır” seçebilirsiniz.Artık dosyamıza bağlı dökümanımız hazır hale geldi, bulunduğumuz alanda hemen üst bölümden “Kaydet” seçeneğiyle artık dosyamıza bu dökümanı bağlıyor ve indirilebilir şekline getirmiş oluyoruz.Benzer Konular


  JP-Bookmark